#Gárdos Péter




Gárdos Péter: Nem érdemes ebbe belehalni
 

Gárdos Péter: Nem érdemes ebbe belehalni

Filmet szeretett volna készíteni Gárdos Péter Semmelweis Ignácról, de a filmbizottság a kezdeti biztatás után valamiért elkaszálta a forgatókönyvét, és egy hirtelen feltűnt másikat – Lajos Tamás és Koltai Lajos tervét – ítélt támogatásra méltónak. Az anyák megmentőjének történetét utóbbiak vitték tehát filmre, Gárdos viszont átdolgozta regénnyé a saját változatát. Hogy halt meg a legendás orvos? Érdemes-e zseninek lenni Magyarországon? Hogyan válik az orvos gyerekkori barátjából a legnagyobb ellensége? Interjú.



Gárdos Péter: „Hogyan és ki mondhat itt egyértelmű ítéletet?”
 

Gárdos Péter: „Hogyan és ki mondhat itt egyértelmű ítéletet?”

„Viszonylag könnyen ítélkezünk éles helyzetekben. Ezzel szemben sokszor nüanszokon múlik, hogy valaki bűnös lesz, vagy áldozat” – mondja Gárdos Péter rendező, akinek a közelmúltban jött ki második, Hét mocskos nap című regénye. Hogy lett a pornográf képekre alapuló kamaszbizniszről szóló élményéből könyv? És hogy nem lett film? Mit gondol a kultúrharcról? Tényleg lányokat rabolt magának Berija? Interjú.


A Saul fia után most a Hajnali láz miatt toporzékol a Jobbik
 

A Saul fia után most a Hajnali láz miatt toporzékol a Jobbik

Korábban a Saul fia, most a Hajnali láz támogatását kifogásolja a párt. Dúró Dóra ezúttal nem felejtette el felhánytorgatni Orbánéknak azt sem, hogy kihátráltak a Hóman Bálint-szobor mögül. Szerinte a kormány jobbikosként beszél, de SZDSZ-esként cselekszik.

hvg.hu hvg.hu

Az év legfelemelőbb filmje lehetett volna
 

Az év legfelemelőbb filmje lehetett volna

Gárdos Péter a szülei különös megismerkedését elmesélő filmje felemelő, nagyon szép alkotás, amit azonban alaposan elront az érthetetlenül Jeruzsálembe erőltetett kerettörténet. A Hajnali láz úgy szól az élni akarásról, a szerelem hatalmáról, hogy nem lépi át a túlzott szentimentalizmus határát.




 

"Nem beszélt arról, hogy hullákat kellett égetnie" – interjú Gárdos Péterrel

Gárdos Péter édesapját kétszer ítélték halálra. Egyszer zsidóként, egyszer halálos tüdőbetegként. Mindegyiket túlélte. Ami fontos, az a koncentrációs tábor után következett. Feleségével való megismerkedése és házassága felért egy csodával, Gárdos ennek állít most emléket a Hajnali láz című filmben. Milyen egyezséget kötöttek egymással zsidók és nem zsidók? Mire képes egy jókor kiosztott atyai pofon? Megéri-e tapintatlannak lenni? El lehet-e felejteni az elfelejthetetlent? A filmrendezővel beszélgettünk.

Tossenberger Adél Tossenberger Adél